Gymn.ca:  Bringing Canadian Gymnastics to the World spacer

News

Events

Athletes

Multimedia

Interact

Links

Site Info

Search for:


ANAHEIM: Competition Schedule


ANAHEIM 2003

(all times local Anaheim time)
Time change: Anaheim is 3 hours behind EST

Friday, August 15

7:00 pm - 9:00 pm Opening Ceremonies


Saturday, August 16

9:00 am - 11:00 pm Men's Team Preliminaries (Competition I)
Competition order: FX, PH, R, V, PB, HB

9:00 am - 1:00 pm
Subdivision 1: Mixed Group (MG) 2, ARM, ALG, DEN, FIN, TPE
Subdivision 2: PHI, ROM, MOR, COL, TUR, JPN

2:00 pm - 6:00 pm
Subdivision 3: SWE, SLO, AUT, CHI, POR, ARG
Subdivision 4: PRK, GBR, KZK, GER, CAN, PUR

7:00 pm - 11:00 pm
Subdivision 5: ISR, ESP, ICE, CUB, MG4, HUN
Subdivision 6: RUS, IND, AUS, GRE, BLR, POL

Sunday, August 17

9:00 am - 1:00 pm Men's Team Preliminaries (Competition I)

9:00 am - 1:00 pm
Subdivision 7: SUI, LAT, CHN, VEN, SRI, SAR
Subdivision 8: MG1, MG3, UKR, MG5, BRA, MAL

2:00 pm - 6:00 pm
Subdivision 9: CRO, ITA, NED, EGY, CZE, SLO
Subdivision 10: USA, FRA, CYP, KOR, BUL, MEX

7:00 pm - 11:00 Women's Team Preliminaries (Competition I)
Competition order: V, UB, bye, BB, FX, bye

7:00 pm - 11:00 pm
Subdivision 1: CAN, BLR, SWE, MG3, CHI, FRA
Subdivision 2: NED, NOR, GER, MG1, SLO, USA

Monday, August 18

9:00 am - 11:00 pm Women's Team Prelminaries (Competition I)

9:00 am - 1:00 pm
Subdivision 3: ARG, BEL, GRE, ITA, MG5, HUN
Subdivision 4: JPN, ESP, ISR, MG2, BRA, RUS

2:00 pm - 6:00 pm
Subdivision 5: BUL, ROM, ICE, IND, KOR, MG6
Subdivision 6: MEX, PRK, MG4, CZE, SAR, AUT

7:00 pm - 11:00 pm
Subdivision 7: NZL, GBR, POL, VEN, FIN, CHN
Subdivision 8: SRI, MG7, AUS, SUI, COL, UKR

Tuesday, August 19

6:00 pm - 9:00 pm Men's Team Finals (Competition IV)

Wednesday, August 20

6:00 pm - 9:00 pm Women's Team Finals (Competition IV)


Thursday, August 21

6:00 pm - 9:00 pm Men's Individual All-Around Final (Competition II)


Friday, August 22

6:00 pm - 9:00 pm Women's Individual All-Around Final (Competition II)


Saturday, August 23

4:30 pm - 9:00 pm Individual Apparatus Finals (Competition III)

Men: floor, pommel horse, rings
Women: vault, uneven bars


Sunday, August 24

4:30 pm - 9:00 pm Individual Apparatus Finals (Competition III)

Men: vault, parallel bars, high bar
Women: balance beam, floor exercise





[an error occurred while processing this directive]